Вчені отримали нову кристалічну форму кремнію

Структура 4Н-кремнію на фоні мікрофотографії реального кристалу, отриманого за допомогою електронного мікроскопу
( ©Thomas Shiell, Timothy Strobel, Carnegie Institution for Science)
Нову форму кремнію будуть використовувати в електроніці

Вчені з Інституту Карнегі у Вашингтоні придумали спосіб отримання нової кристалічної модифікації кремнію. Як повідомляється у статті Bulk Crystalline 4H-Silicon through a Metastable Allotropic Transition, вона може стати основою нових видів мікроелектроніки.

Кремній широко застосовується людьми в різних сферах: від будівництва до оптики і виробництва мікросхем. Кристалічна гратка цієї модифікації кремнію схожа до кристалічної гратки алмазу. Елементи багато в чому схожі, але якщо у вуглецю вже відомо безліч аллотропних форм, то у кремнію їх тільки починають виявляти.

Кілька років тому вченим вдалося отримати модифікацію Si24 – плоску структуру, складену з п’яти-, шести- і восьмиатомних кілець. Пори в цих кільцях можуть служити двосторонніми каналами для транспорту зарядів, що робить матеріал перспективним для електроніки та електротехніки. А тепер вчені навчилися перетворювати Si24 в нову форму кремнію.

Нагрівання Si24 призводить до формування шаруватої структури, яка складається з шестигранних кілець, шари в якій повторюються групами по чотири. Нова структура отримала назву 4Н-кремнію.